Information about organization dodis.ch/R2047

Image
Verband Schweizerischer Jüdischer Fürsorgen
Union suisse des comités d'entraide juifs
Unione svizzera dei Comitati ebraici di Soccorso
VSJF
Verband Schweizerischer Jüdischer Flüchtlingshilfen
V.S.J.F.
Union Suisse d'Aide aux Réfugiés Juifs
USARJ
Auparavant: VSIA (Verband Schweizerischer Israelitischer Armenpflege)
Cf. PICARD, Jacques, Die Schweiz und die Juden, 1933-1945, Chronos, 1994, p. 558.
"Union Suisse d'Aide aux Réfugiés Juifs"

Cf. E 2001 (D) 3, 163, "Bericht über die Israelitische Flüchltingshilfe in der Schweiz- 1938"
Cf. E 2001(E)1968/78/441 "Verband Schweizerischer Jüdischer Flüchtlingshilfen" (lettre du 21.3.1946) V.S.J.F. (lettre du 16.6.1944).
Cf. FF, 1974, II, p. 802.
Cf. Annuaire suisse de la vie publique - Schweizer Jahrbuch des öffentlichen Lebens, 1959/60, p 435.
Cf. H. Lussy e.a. dodis.ch/13614, p.345.
Cf. E 4300(B) 1970/20, vol. 5, dossier 401-71, E 11/35 ¿ Flüchtlinge ¿ VAR (Aegypten) 1956-1959, lettre du 20.3.1957.
________________________

Info UEK/CIE/ICE ( deutsch français italiano english):

Cf. Who's who in Switzerland, 1955, p. 552: Verband Schweizerischer Jüdischer Flüchtlingshilfen / Union Suisse des Comités d'Aide aux Réfugiés Juifs / Swiss Federation of Jewish Refugees Aid Societies".
Der VSIA (Verband Schweizerischer Israelitischer Armenhilfe) wurde 1945 zu VSJF (Verband Schweizerischer Jüdischer Fürsorgen)

cf. Lizentiatsarbeit von Jonas Arnold:Vom Transitprinzip zum Dauerasyl. Die Schweizerische Flüchtlingshilfe 1933-1951. Universität Fribourg 1997 (Prof. U. Altermatt)
Further information:

Links powered by histHub – the networking initiative of the Consortium Historicum


Persons linked to this organisation (7 records found)
DateFunctionPersonComments
PresidentDreyfus, Armandcf. NZZ du 13.10.1997: "A. D. (15.11.1913-11.10.1997) Zürich, "längjährigen Präsidenten und Quästor des Verband Schweizerischer Jüdischer Fürsorgen"
PresidentGuggenheim, Silvain S.Info UEK/CIE: vgl. Picard, Schweiz und Juden, S. 133u.a.
Member of the Administrative CouncilDreyfus, VeraInfo UEK/CIE
PresidentHeim, Otto H.Info UEK/CIE: Cf. Who's who in Switzerland, 1955, p. 552.
... 1977 ...MitarbeiterinBrüll, I.
... 1977 ...MitarbeiterinZweig, Edith
... 1979 ...MitarbeiterDreyfus A

Written documents (1 records found)
DateNrTypeSubjectSummaryL
194418854ReportAttitudes in relation to persecutions Dix années d'activité de l'Aide juive aux réfugiés en Suisse 1933-1943, Zürich: Union Suisse d'Aide aux Réfugiés Juifs, 1944.
fr

Mentioned in the documents (25 records found)
DateNrTypeSubjectSummaryL
27694Information Independent Commission of Experts Switzerland-Second World War (ICE)70 - ICE: Refugees / Policy of asylum Info UEK/CIE/ICE ( deutsch français italiano english):

ns
1925 - 196224525Information Independent Commission of Experts Switzerland-Second World War (ICE)10 - ICE: Foreign trade and payments / Economic policy Info UEK/CIE/ICE ( deutsch français italiano english):

ns
1936 - 194222252Information Independent Commission of Experts Switzerland-Second World War (ICE)70 - ICE: Refugees / Policy of asylum Info UEK/CIE/ICE ( deutsch français italiano english):

ns
1938 - 194322399Information Independent Commission of Experts Switzerland-Second World War (ICE)70 - ICE: Refugees / Policy of asylum Info UEK/CIE/ICE ( deutsch français italiano english):

ns
19.8.193846623pdfMinutes of the Federal CouncilAttitudes in relation to persecutions
Volume
Les entrées illégales de Juifs autrichiens continuent d’augmenter. Les directives de Berlin ne sont pas suivies par les organes subalternes. L’avis des représentants des communautés israélites suisses...
de
19.8.193846625pdfLetterAttitudes in relation to persecutions
Volume
Tenter de faire revenir les autorités françaises sur leur décision de ne plus laisser passer à Bâle les 5 à 6 réfugiés par jour désignés par les organisations de secours israélites suisses et de...
de
14.7.193946876pdfMinutes of the Federal CouncilPolicy of asylum
Volume
La Suisse et le Comité intergouvememental. Participation de la Suisse à la session convoquée à Londres pour le 19.7.1939.


fr
6.9.1942-30.3.194524957Information Independent Commission of Experts Switzerland-Second World War (ICE)70 - ICE: Refugees / Policy of asylum Info UEK/CIE/ICE ( deutsch français italiano english):

ns
194422335Information Independent Commission of Experts Switzerland-Second World War (ICE)70 - ICE: Refugees / Policy of asylum Info UEK/CIE/ICE ( deutsch français italiano english):

ns
5.11.19486881pdfMinutes of the Federal CouncilHumanitarian aid Nr. 2495. Liegenschaft "Les Berges du Léman", Vevey. Gesuch des Verbandes Schweizerischer Jüdischer Flüchtlingshilfen um ein Hypothekardarlehen
fr