Information about Person

Image
Knöpfel, Adolf
Additional names: Knöpfel, Adolf WalterKnoepfel, Adolf WalterKnobel, A
Initials: KL
Gender: male
Reference country: Switzerland
Nationality: Switzerland
Canton of origin: Appenzell Ausserrhoden
Activity: Diplomat
Main language: German
Civil status upon entry: married
EDA/BV: Entry FDFA 1.1.1957

Workplans


Functions (12 records founds)
DateFunctionOrganizationComments
1957PraktikantFederal Department for Foreign Affairs
1958PraktikantSwiss Embassy in Cairo
1959 ...KonsularattachéSchweizerische Botschaft in Prag
...1973 - 1975VizekonsulSchweizerische Botschaft in AnkaraVgl. Staatskalender, 1973.
1975 - 1977VizekonsulSwiss Embassy in Moscow
1977 - 1982Consular officerDFAE/Direzione del diritto internazionale pubblico/Ufficio svizzero della navigazione marittima, Basilea
... 1980 - 1982Stellvertreter des ChefsDFAE/Direzione del diritto internazionale pubblico/Ufficio svizzero della navigazione marittima, Basilea
1.9.1982–1986ConsulSchweizerische Botschaft in SofiaTit. Botschaftssekretär.
21.3.1986 - 8.7.1988General ConsulSchweizerisches Generalkonsulat in Istanbul
8.8.1988–1991 ...BotschaftsratSchweizerische Botschaft in Dublin

Written documents (1 records found)
DateNrTypeSubjectSummaryL
14.8.197339536pdfLetterTurkey (Economy) Schweiz figuriert mittlerweile an zweiter Stelle als Aufnahmeland für türkische Gastarbeiter. Es ist zu hoffen, dass die türkischen Behörden dank diesen günstigen Arbeitsmöglichkeiten in der Schweiz...
de

Signed documents (1 records found)
DateNrTypeSubjectSummaryL
17.12.199162888pdfCircularSlovenia (General) Die Anerkennung von Slowenien und Kroatien im europäischne Rahmen entspricht grundsätzlich den Zielen der schweizerischen Politik. Insbesondere bei Kroatien bestehen verschiedene Probleme mit Bezug...
ml

Mentioned in the documents (6 records found)
DateNrTypeSubjectSummaryL
1.2.197852503pdfWorkplanWork plans of the divisions and services of the FPD/FDFA and the FDEA Plan de travail de la Direction du droit international public du Département politique fédéral.
fr
1.5.197852529pdfWorkplanWork plans of the divisions and services of the FPD/FDFA and the FDEA Structure organisationnelle du Département politique fédéral avec ses divisions, sections et services.
fr
16.5.197958947pdfMinutes of the Federal CouncilInternational workers‘ protection Composition de la délégation suisse pour la 65e session de la Conférence internationale du travail à Genève. Ordre du jour et commentaires sur celui-ci.

Également: Département de l'économie...
fr
15.7.197952565pdfWorkplanWork plans of the divisions and services of the FPD/FDFA and the FDEA Plan de travail de la Direction du droit international public du Département fédéral des affaires étrangères.
fr
30.6.198152455pdfWorkplanWork plans of the divisions and services of the FPD/FDFA and the FDEA Plan de travail de la Direction du droit international public du Département fédéral des affaires étrangères.
fr
26.8.1986–28.8.198654400pdfReportConference of the Ambassadors Le procès-verbal de la Conférence des ambassadeurs donne un aperçu des activités et des problèmes de la politique extérieure de la Suisse en 1986. Les thèmes suivants sont abordés: l'image et la...
ml