Information about organization dodis.ch/R4764

Image
Landesring der Unabhängigen
Alliance des Indépendants
Anello degli Indipendenti
AdI
LdU
Alliance des indépendants
Cf. M. Meier e.a., Aussenwirtschaft, UEK-Bd. 10, dodis.ch/13935, p. 354,357-359,363,393,396.
Cf. dodis.ch/13897p.145,163.

cf. dodis.ch/15305, e.a. p. 13.
Further information:

Links powered by histHub – the networking initiative of the Consortium Historicum


Persons linked to this organisation (17 records found)
DateFunctionPersonComments
MemberBernoulli, Hans
MemberEggenberger, Christian
MemberBösch, Emil
MemberWidmer, Sigmund
Leitender MitarbeiterDuttweiler, Gottlieb
MemberGrendelmeier, Verena
MemberMüller, Andreas
MemberJaeger, Franz
MemberFrick, Hans
MemberBiel, Walter

Received documents (1 records found)
DateNrTypeSubjectSummaryL
13.10.196732730pdfLetterGreece (Politics) Die Teilnahme des schweizerischen Botschafters in Athen an einem Fussballspiel auf der Ehrentribüne an der Seite des griechischen Innenministers impliziere nicht eine politische Stellungnahme...
de

Mentioned in the documents (25 records found)
DateNrTypeSubjectSummaryL
1937 - 30.3.193927093Information Independent Commission of Experts Switzerland-Second World War (ICE)41 - ICE: Gold transactions with the Axis powers Info UEK/CIE/ICE ( deutsch français italiano english):

ns
1939 - 194422219Information Independent Commission of Experts Switzerland-Second World War (ICE)10 - ICE: Foreign trade and payments / Economic policy Info UEK/CIE/ICE ( deutsch français italiano english):

ns
1941 - 194226013Information Independent Commission of Experts Switzerland-Second World War (ICE)10 - ICE: Foreign trade and payments / Economic policy Info UEK/CIE/ICE ( deutsch français italiano english):

ns
29.9.194117313pdfMinutesTrade relations Nationalratsdebatte über das schweizerisch-deutsche Abkommen vom 18.7.1941 und seine Folgen (aussen- wie innenpolitisch), auch für die Nachkriegszeit.


de
16.9.194417322pdfMinutesFederal institutions Unvollständig abgedruckt.

Es werden aus Sicherheitsgründen keine Protokolle der Zolltarifkommission des Nationalrats an die Kommissionsmitglieder verschickt.


de
30.11.19495040pdfMemoCouncil of Europe Compte rendu de la fondation du Comité national suisse pour la coopération européenne. Les débats ont été longs, parfois confus et assez vifs.
fr
13.8.195410666pdfReportSwiss citizens from abroad La commission d’experts pour les questions relatives aux Suisses de l’étranger avait formulé en 1950 des recommandations et puis lancé le référendum contre l’arrêté du 23 décembre 1953, mais ce...
fr
6.11.195649741pdfMinutes of negotiations of the Federal CouncilSuez Crisis (1956) Die weltpolitische Lage ist zwar aufgrund des Volksaufstands in Ungarn und insbesondere wegen der Krise um den Suezkanal angespannt. Dennoch sieht der Bundesrat keine unmittelbare Gefahr für die...
de
20.3.195712319pdfReportRussia (Politics) Le Service de documentation politique résume le développement des relations russo-suisses des derniers mois. La Suisse officielle regrette ce qui s'est passé, mais ne voit pas de raison d'interrompre...
fr
3.4.195930772pdfMinutesEconomic relations Am 3.4.1959 trat in Bern die Konsultative Kommission für Handelspolitik unter dem Vorsitz von Minister Schaffner, Direktor der Handelsabteilung, zusammen. Sie behandelte die Frage des schweizerischen...
de