Information about Person

Image
Guinand, André
Gender: male
Reference country: Switzerland
Activity: Politician

Functions (9 records founds)
DateFunctionOrganizationComments
President of the Board of DirectorsSociété commissionnaire et financière S.A., GenèveCf. E 7111 (C) 1976/4, vol. 1, EE.1.01 /1966 Dossier Häusler, lettre du 31.1.1966.
PresidentRosche AnstaltCf. E 7111 (C) 1976/4, vol. 1, EE.1.01 /1966 Dossier Häusler, lettre du 31.1.1966.
*.12.1943 - *.12.1963MemberFederal Assembly/Radical-liberal GroupCf. Membres du Parlement
*.12.1943 - *.12.1963MemberNationalratCf. Membres du Parlement
15.12.1947 - 16.12.1951MemberNationalrat/AussenwirtschaftskommissionRésumé des délibérations de l'Assemblée fédérale 1947, IV, p.4 et Cf. Résumé des délibérations de l'Assemblée fédérale,1951, V, p.4, Cf. Résumé des délibérations de l'Assemblée fédérale,1953, IV, p.4
1953–1959PresidentFederal Assembly/Radical-liberal Group
24.06.1954 - 17.03.1955MemberNational Council/Security Policy CommitteeCf. Résumé des délibérations de l'Assemblée fédérale,1954 II, p.3
... 1955 ...MemberCN/Commission pour les accords commerciaux avec la BulgarieCf. dodis.ch/10412.
... 1965 ...PresidentSchweizerische Rundspruchgesellschaftcf. dodis.ch/32012

Mentioned in the documents (12 records found)
DateNrTypeSubjectSummaryL
199714662Bibliographical referenceSwiss financial market Marc Perrenoud, Peter Hug, In der Schweiz liegende Vermögenswerte von Nazi-Opfern und Entschädigungsabkommen mit Oststaaten - Les avoirs déposés en Suisse par des victimes du nazisme et les accords...
ml
200113614Bibliographical referenceSwiss financial market Zusammenfassung
Résumé
Riassunto
Summary

UEK/CIE/ICE
Chronos-Verlag

Für die Verknüpfungen (unten) wurde das...
de