Information about organization dodis.ch/R22201

Image
Germany/Legation in Rome
Deutschland/Gesandtschaft in Rom (...1945)
Germany/Legation in Rome (...1945)
Allemagne/Légation à Rome (...1945)
Germania/Legazione a Roma (...1945)

Further information:

Links powered by histHub – the networking initiative of the Consortium Historicum


Persons linked to this organisation (4 records found)
DateFunctionPersonComments
16.4.1871–23.8.1871MinisterArnim, Harry von
1911 - 1915BotschaftsratHindenburg, Herbert von
13.3.1913–31.5.1915AmbassadorFlotow, Hans von
1938 - 1944MinisterMackensen, Hans Georg vonInfo UEK/CIE

Mentioned in the documents (6 records found)
DateNrTypeSubjectSummaryL
20.3.191859345pdfLetterForeign interests Die schweizerische und fremde Interessen sollen möglichst zentralisiert vom Missionschef geleitet werden. Auch die Korrespondenzen müssen dem Missionschef zur Kontrolle vorgelegt werden. Auf die...
de
1935 - 194224070Information Independent Commission of Experts Switzerland-Second World War (ICE)10 - ICE: Foreign trade and payments / Economic policy Info UEK/CIE/ICE ( deutsch français italiano english):

ns
1935 - 194025669Information Independent Commission of Experts Switzerland-Second World War (ICE)10 - ICE: Foreign trade and payments / Economic policy Info UEK/CIE/ICE ( deutsch français italiano english):

ns
1936 - 194125373Information Independent Commission of Experts Switzerland-Second World War (ICE)16 - ICE: Monetary and payment transactions / Clearing Info UEK/CIE/ICE ( deutsch français italiano english):

ns
1939 - 31.8.194025142Information Independent Commission of Experts Switzerland-Second World War (ICE)10 - ICE: Foreign trade and payments / Economic policy Info UEK/CIE/ICE ( deutsch français italiano english):

ns
1941 - 194425375Information Independent Commission of Experts Switzerland-Second World War (ICE)65 - ICE: Armaments industry / Exports of weaponry Info UEK/CIE/ICE ( deutsch français italiano english):

ns