Information about Person

Image
Andriessen, Frans
Additional names: Andriessen, Franciscus Henricus Johannes JosephAndriessen, Frans HJJ
Gender: male
Reference country: Netherlands (the)
Activity: Politician

Functions (8 records founds)
DateFunctionOrganizationComments
1967–1977MemberNetherlands/ParliamentMitglied der Zweiten Kammer
1977–1980FinanzministerNetherlands/Government
1977–1980MinisterNetherlands/Ministry of Finance
1981–1984KommissarEU/European Commission/The Directorate-General for Maritime Affairs and Fisheries
6.1.1981–6.1.1993MemberEU/European Commission
1985–1989KommissarEU/European Commission/Directorate-General for Agriculture
6.1.1985–6.1.1993Vice PresidentEU/European Commission
1989–1992KommissarEU/European Commission/The Directorate-General for the External Relations

Mentioned in the documents (108 records found)
DateNrTypeSubjectSummaryL
26.9.198363918pdfWeekly telexEuropean Union (EEC–EC–EU) Teil I/Partie I
- Visite du Conseiller fédéral Kurt Furgler àla Commission CE à Bruxelles les 21–22.9.1983
- CSCE: consultations en prévision de la réunion préparatoire CDE

Teil...
ml
11.3.198564440pdfReportEuropean Union (EEC–EC–EU) Die Gespräche konzentrieren sich auf die Zusammenarbeit zwischen der Schweiz und der Europäischen Wirtschaftsgemeinschaft, die Folgemaßnahmen zu Luxemburg und verschiedene Fragen zur...
de
26.6.198763796pdfTelegramEuropean Union (EEC–EC–EU) Les volontés de la Suisse en matière d'intégration européenne sont présentées à la Commission. Parmi celles-ci, l'aboutissement de l'espace économique européen en 1992 demeure la priorité. Toutefois,...
fr
16.11.198761073pdfInformation note to the Federal Council [since 1987]European Union (EEC–EC–EU) Ziel des Besuchs von Bundesrat Delamuraz bei der EG-Kommission war die Kontaktaufnahme mit für die Beziehungen Schweiz–EG besonders wichtigen Kommissionsmitgliedern, der Meinungsaustausch über den...
de
16.11.198766648pdfWeekly telexEthiopia (General) Teil I/Partie I
- Visite du Vice-premier ministre éthiopien, Dinka, à Berne, 10.11.1987
- Visite du Conseiller fédéral Delamuraz à Lisbonne, 9.11.1987
- Visite du Conseiller fédéral...
ml
27.1.198956027pdfTelegramJapan (Economy) Cette visite s’inscrit dans le prolongement de contacts reguliers a haut niveau entre la Suisse et le Japon. Des pourparlers ont porte principalement sur le cycle d’Uruguay, du GATT et sur les...
fr
20.2.198966434pdfWeekly telex Information hebdomadaire 8/89
- Besuch von Bundespräsident Delamuraz beim Europäischen Parlamen, 15.2.1989
- Message FIPOI pour la construction d'un immeuble pour le HCR/ONU et d'une salle...
ml
[4.4.1989]60006pdfInformation note to the Federal Council [since 1987]Negotiations EFTA–EEC on the EEA-Agreement (1989–1991) Le sommet des pays AELE à Oslo, le premier du genre depuis 5 ans, a permi de constater que le suivi du Luxembourg ne suffit plus à la coopération avec la CEE. Après le discours de J. Delors, l'AELE...
fr
18.4.198961157pdfInformation note to the Federal Council [since 1987]Transit and transport Die Gesprächspartner zeigten sich erfreut, dass auch die EG-Kommission die Gelegenheit erhielt, ihre Meinung zur NEAT-Variante kundzutun. Die Europäische Kommission befürwortet ausserdem die Strategie...
de
20.4.198960483pdfMemoNegotiations EFTA–EEC on the EEA-Agreement (1989–1991) Switzerland's first draft discussion paper on the EEA reflects its desire to liberalize services and capital markets as a priority, while maintaining control over the liberalisation of goods –...
en