Information about Person

Image
Studer, Ernst
Additional names: Studer-Burgdorf
Gender: male
Reference country: Switzerland
Activity: Politician

Functions (5 records founds)
DateFunctionOrganizationComments
*.12.1943 - *.12.1963MemberNationalratCf. Membres du Parlement
*.12.1943 - *.12.1963MemberFederal Assembly/Radical-liberal GroupCf. Membres du Parlement
11.12.1957 - 21.12.1959MemberNationalrat/AussenwirtschaftskommissionCf. Résumé des délibérations de l'Assemblée fédérale,1957, IV p.4
4.6.1958 - 21.12.1959PresidentNationalrat/AussenwirtschaftskommissionCf. Résumé des délibérations de l'Assemblée fédérale,1958, II p.4
1959–1963PresidentFederal Assembly/Radical-liberal Group

Mentioned in the documents (2 records found)
DateNrTypeSubjectSummaryL
2.4.194654159pdfInterpellationQuestions concerning the accession to international organisations Die Interpellation verlangt Antworten bezüglich der Frage der Mitwirkung der Schweiz bei den Vereinten Nationen und inwiefern ein Beitritt mit der Neutralität vereinbar sein könnte. Bundesrat...
ml
200213977Bibliographical referenceExport of munition Zusammenfassung
Résumé
Riassunto
Summary

UEK/CIE/ICE
Chronos-Verlag

Für die Verknüpfungen (unten) wurde das...
de