Information about organization dodis.ch/R794

Image
Germany/Ministry of Foreign Affairs
Deutschland/Auswärtiges Amt (...1945)
Germany/Ministry of Foreign Affairs (...1945)
Allemagne/Ministère des affaires étrangères (...1945)
Germania/Ministero degli affari esteri (...1945)
Deutschland/Aussenministerium
Deutschland/Reichsaussenministerium
Deutschland/Wilhelmstrasse
Allemagne/MAE
Office allemand des Affaires étrangères
AA
Auswärtiges Amt
Reichsaussenministerium
Office allemand des Affaires extérieures
RAM
Auswärtiges Amt, Berlin

Further information:

Links powered by histHub – the networking initiative of the Consortium Historicum


Persons linked to this organisation (43 records found)
DateFunctionPersonComments
28.6.1928 - 3.10.1929Minister of Foreign AffairsStresemann, GustavVgl. (Minister-Ploetz) Regenten und Regierungen der Welt, Teil II, Bd. 4, Neueste Zeit 1917/18-1964, Bielefeld, 1964, S. 144.
1935–1936Embassy attachéFederer, Georg
... 1938 ...Ministerial DirectorClodius, CarlMinisterialdirektor der Handelspolitischen Abteilung des Auswärtigen Amtes
1938 - 1940Civil servantRödiger, KonradReferent für Grenzfragen
5.2.1938 - 30.4.1945Minister of Foreign AffairsRibbentrop, Joachim voncf. Minister-Ploetz, p. 148
22.9.1938 - *.8.1941MitarbeiterZeileissen, KarlDivision de presse
... 1940 ...Legation CouncillorTriska, Helmutcf. dodis.ch/33362
... 1941Legation CouncillorAuer, Theodordès 1940, probable
6.1942–12.1942MitarbeiterKlingenfuss, KarlInfo UEK/CIE: für 1942 belegt, vgl. AfZ NARA RG 242 T 120 / MF 2651
... 1944 ...BeraterBerber, FriedrichBerater von Joachim von Ribbentrop

Written documents (4 records found)
DateNrTypeSubjectSummaryL
21.6.193853798pdfLetterLeague of Nations Das Deutsche Auswärtige Amt, lässt den Schweizerischen Gesandten in Berlin wissen, dass die Deutsche Regierung über die Nachricht, die Schweiz beteilige sich nicht an den Sanktionen des Völkerbundes,...
de
29.8.193846628pdfNoteAttitudes in relation to persecutions
Volume
Réponse allemande à un projet suisse d’accord sur le traitement des passeports des émigrés allemands. Mesures déjà prises, à la requête des Suisses, pour permettre un meilleur contrôle des émigrants...
de
29.11.194340942pdfLetterAxis powers (World War II) Das deutsche Aussenministerum gibt seinem Befremden darüber Ausdruck, dass die Regierung in Vichy ohne vorherige Konsultation Berlins beabsichtigte, eine Verfassungsänderung betreffend Nachfolge des...
de
14.6.199159056pdfDiscourse700th anniversary of the Confederation (1991) Am «Tag der internationalen Beziehungen» im Rahmen der 700-Jahrfeier spricht der deutsche Aussenminister von guter Nachbarschaft, Zusammengehörigkeitsgefühl und europäischem Geist. Die Schweiz ist für...
de

Received documents (2 records found)
DateNrTypeSubjectSummaryL
22.4.193815351pdfAddress / TalkSwiss policy towards foreigners
Volume
Les raisons pour lesquelles la Suisse a dû se résoudre à introduire le visa pour les porteurs de passeports autrichiens. Espoir qu'avec l'introduction du passeport allemand une formule soit trouvée...
de
30.5.194317316pdfTelegramGermany 1871–1945 (Gen) Telegramm der deutschen Verhandlungsdelegation über die Verhandlungen mit der Schweiz in Bern. Diskussion über das Schweizer Angebot betr. Kontingentierung kriegswichtiger Waren.


de

Mentioned in the documents (162 records found)
DateNrTypeSubjectSummaryL
20147Information Independent Commission of Experts Switzerland-Second World War (ICE)70 - ICE: Refugees / Policy of asylum Info UEK/CIE/ICE ( deutsch français italiano english):

ns
23842Information Independent Commission of Experts Switzerland-Second World War (ICE)20 - ICE: Movements of escape (by national socialists) Info UEK/CIE/ICE ( deutsch français italiano english):

ns
26260Information Independent Commission of Experts Switzerland-Second World War (ICE)21 - ICE: Looted cultural assets Info UEK/CIE/ICE ( deutsch français italiano english):

ns
26270Information Independent Commission of Experts Switzerland-Second World War (ICE)10 - ICE: Foreign trade and payments / Economic policy Info UEK/CIE/ICE ( deutsch français italiano english):

ns
1.5.1891–25.11.197255396pdfReportThe Vorarlberg question
Volume
Zusammenstellung der jeweiligen Tageseinträge der Gendarmerie Mittelberg über Begebenheiten in Mittelberg und dem Walsertal. Die Gendarmerie-Chronik wurde von Alfons Köberle 1972 transkribiert.
de
1914 - 194425793Information Independent Commission of Experts Switzerland-Second World War (ICE)13 - ICE: Domestic policy / Political system of Switzerland Info UEK/CIE/ICE ( deutsch français italiano english):

ns
15.9.191959351pdfReportForeign interests L'organisation de la protection des intérêts allemands n'est pas facile en raison de l'absence de consulat suisse au Japon. La visite des camps de prisonniers de guerre ainsi que des paiements pour...
fr
25.11.191959355pdfReportForeign interests Visiting camps and providing financial support to German citizens in Sydney were among the main activities. This also led to an increased number of correspondences between the German, Australian and...
en
1920 - 193625527Information Independent Commission of Experts Switzerland-Second World War (ICE)10 - ICE: Foreign trade and payments / Economic policy Info UEK/CIE/ICE ( deutsch français italiano english):

ns
1920 - 193625689Information Independent Commission of Experts Switzerland-Second World War (ICE)13 - ICE: Domestic policy / Political system of Switzerland Info UEK/CIE/ICE ( deutsch français italiano english):

ns