Information about organization dodis.ch/R26502

Image
Gambia/High Commission in London
Gambia/Hochkommissariat in London
Gambie/Haut Commissariat à Londres
Gambia/Alta Commissione a Londra
Gambia/Botschaft in London
Gambia/Embassy in London
Gambie/Ambassade à Londres
Gambia/Ambasciata a Londra

Further information:

Links powered by histHub – the networking initiative of the Consortium Historicum


Persons linked to this organisation (5 records found)
DateFunctionPersonComments
12.11.1971–11.1980AmbassadorSemega-Janneh, Baboucarr OusmanAgrément pour la Suisse par le Conseil fédéral le 3.2.1971, cf. PVCF No 180.
15.4.1980–1981...Chargé d'affaires a.i.Secka, Omar AbdouEbenfalls akkreditiert in der Schweiz.
26.8.1981–1983AmbassadorBojang, Abdullah Mamadu KalifaHigh Commissioner to Britain and Ambassador to Switzerland with residence in London.
3.7.1984–1988AmbassadorSarr, Samuel J. O.High Commissioner to Britain and Ambassador to Switzerland with residence in London.
19.2.1988–16.11.1991AmbassadorMonday Jr., Horace R.High Commissioner to Britain and Ambassador to Switzerland with residence in London.

Relations to other organizations (1)
Representation of Gambia in Switzerlandbecomes Gambia/High Commission in London 1971–1993

Received documents (1 records found)
DateNrTypeSubjectSummaryL
28.12.197753255pdfNoteGambia, The (General) La Suisse a accordé un crédit extraordinaire de deux millions de francs suisses aux pays du Sahel touchés par la sécheresse. Par le truchement du Programme alimentaire mondial, la Gambie sera au...
fr