Information about organization dodis.ch/R24667

Image
Gambia/Regierung
Gambie/Gouvernement
Gambia/Governo

Further information:

Links powered by histHub – the networking initiative of the Consortium Historicum


Persons linked to this organisation (9 records found)
DateFunctionPersonComments
14.3.1961 - 12.6.1962Prime MinisterN'Jie, Pierre Sarr
12.6.1962 - 24.4.1970Prime MinisterJawara, Dawda KairabaCf. www.rulers.org
1963...BildungsministerCamara, Assan Musa
1965 - 1967Minister of Foreign AffairsN'Jie, Aliu BadaraVgl. www.rulers.org
1967 - 1974Minister of Foreign AffairsCamara, AndrewVgl. www.rulers.org
1967–1972FinanzministerDibba, Sheriff Mustapha
1967–1974Minister of Foreign AffairsCamara, Assan Musa
... 1969 ...Permanent Under-Secretary of StateChristensen Permanent Secretary for Foreign Affairs. Vgl. dodis.ch/35113
1974 - 1977Minister of Foreign AffairsN'Jie, Aliu BadaraVgl. www.rulers.org

Mentioned in the documents (2 records found)
DateNrTypeSubjectSummaryL
9.2.196532068pdfMinutes of the Federal CouncilGambia, The (Politics) La Gambie sera reconnue par la Suisse lors de son accession à l'indépendance.
fr
2.5.196935113pdfEnd of mission reportGuinea (General) Rapport final de l'ambassadeur suisse à Dakar sur les relations entre la Suisse et le Sénégal, la Gambie, la Mauritanie, le Mali et la Guinée.
fr