Information about Person

Image
Athulathmudali, Lalith
Additional names: Athulathmudali, Lalith William Samarasekera
Gender: male
Reference country: Malaysia
Activity: Politician

Functions (6 records founds)
DateFunctionOrganizationComments
1977–1984HandelsministerSri Lanka/RegierungMinister of Trade and Shipping
21.7.1977–15.2.1989MemberSri Lanka/ParlamentRatmalana
1984–1989Stellvertretender MinisterSri Lanka/Ministry of DefenceMinister National Security and Deputy Minister of Defence
1989–1990LandwirtschaftsministerSri Lanka/RegierungMinister of Agriculture, Food and Cooperatives
15.2.1989–1.11.1991MemberSri Lanka/ParlamentColombo
1990–1991BildungsministerSri Lanka/Regierung

Mentioned in the documents (2 records found)
DateNrTypeSubjectSummaryL
23.7.197948439pdfEnd of mission reportMalaysia (General) In den 1970er Jahren ist eine rege diplomatische Tätigkeit zwischen der Schweiz und Malaysia zu verzeichnen. Während andere Bereiche noch ausbaufähig sind, ist die Entwicklung der wirtschaftlichen...
de
20.2.199158699pdfEnd of mission reportSri Lanka (General) Les autorités sri-lankaises apprécient le rôle conciliateur que la Suisse joue sur la scène internationale. De plus, l'ambassade est régulièrement appelée à donner des renseignements et de la...
fr