Information about Person

Image
Guggenheim, Paul
Gender: male
Völkerrechtsexperte
Reference country: Switzerland
Activity: Jurist • Scientist

Functions (6 records founds)
DateFunctionOrganizationComments
Member of the Board of DirectorsSociété financière de gérance et de capitaux S.A.Info UEK/CIE: Cf. Ragionenbuch, 1943, p. 594.
1931...ProfessorGraduate Institute of International and Development Studies1931-1941 Assistenzprofessor
Cf. Who's who in Switzerland including the Principality of Liechtenstein, 1955, (James Schwarzenbach and Stephen Taylor, ed.), Zurich, 1955, [aux AFB: J.1/5], p. 166.
ab 1941 Professor
cf. PVCF N° 3264 du 21.12.1945, E 1004.1 1/464 et E 2001(E)5/8
1933...Juristischer BeraterHelvétia-Vie Compagnie d'Assurances sur la VieInfo UEK/CIE: cf. sa correspondance
1.10.1945...MemberSwiss Consultative Commission for the Review of the Charter of the United Nations
1952...MemberPermament Court of Arbitration
11.6.1970-13.3.1973...MemberExpertenkommission für die Revision des Reglementes für das Bundesarchiv

Written documents (1 records found)
DateNrTypeSubjectSummaryL
195414860Bibliographical referenceReligious questions (Mit Beiträgen von Hans Guth (Die Juden in der Schweiz im Spiegel der Bevölkerungsstatistik), Paul Guggenheim (Die erblosen Vermögen in der Schweiz u. das Völkerrecht), Arthur Weil (Aus Gespräche mit...
de

Signed documents (3 records found)
DateNrTypeSubjectSummaryL
11.3.19461786TreatyUNO (Security Council–Secretariat–General Assembly) Inkrafttreten: 07.06.1946
Publikation Botschaft BBL (f/d): 1955 II 389/377
Bundesbeschluss - Genehmigung: 29.09.1955
Publikation Bundesbeschluss AS: 1956, 1141/1061
Zuständiges...
fr
195414860Bibliographical referenceReligious questions (Mit Beiträgen von Hans Guth (Die Juden in der Schweiz im Spiegel der Bevölkerungsstatistik), Paul Guggenheim (Die erblosen Vermögen in der Schweiz u. das Völkerrecht), Arthur Weil (Aus Gespräche mit...
de
8.9.196351718pdfReportNeutrality policy Dans le cadre des négociations en vue de réaliser la participation de la Suisse à des organisations économiques internationales, il faut soigneusement distinguer la consécration et la consolidation du...
fr

Mentioned in the documents (67 records found)
DateNrTypeSubjectSummaryL
26.11.197439488pdfLetterVatican (the) (Holy See) (Economy)
Volume
Pour prendre une participation majoritaire dans une banque en Suisse, l'Istituto per le Opere di Religione devrait garantir la réciprocité à la Suisse, ce qui est impossible en raison du statut...
fr
20.10.198052115pdfMemoCambodia (Politics) Dans les conditions du monde contemporain, le problème de la reconnaissance du gouvernement du Kampuchea ne peut être jugé exclusivement au vu des critères de la théorie classique de la...
fr
13.12.199054533pdfExpertiseNeutrality policy Im Gefolge des Irak-Kuwait-Konfliktes scheint das System der kollektiven Sicherheit der UNO zum ersten Mal seine volle Wirksamkeit zu entfalten. Für die dauernd neutrale Schweiz stellen sich die...
de
22.12.199362498pdfMinutes of the Federal CouncilActions for peacekeeping Der Bundesrat erlaubt mit seinem Grundatzentscheid NATO-Flugzeugen, welche im Rahmen der UNPROFOR den Luftraum über Bosnien-Herzegowina zu humanitären und friedenserhaltenden Zwecken sichern, den...
de
199714662Bibliographical referenceSwiss financial market Marc Perrenoud, Peter Hug, In der Schweiz liegende Vermögenswerte von Nazi-Opfern und Entschädigungsabkommen mit Oststaaten - Les avoirs déposés en Suisse par des victimes du nazisme et les accords...
ml
200014753Bibliographical referenceGermany 1871–1945 (Gen) ist Übersetzung von dodis.ch/14753.
de
200215194Bibliographical referencePolicy of asylum Contient e.a.:
- Asile, droit d'asile, histoire et démocratie, par Marie-Claire Caloz-Tschpp, pp. 19ss.
- State and Society Facing Mass Migration in Past and Present: The Swiss Experience,...
ml